NA KOLE ZA VODOU
Tématické cyklistické výlety s VAS divizí Boskovice
Úvod
Popis trasy
Doprava na start
Přihláška k účasti
Fotogalerie
Ke stažení ...

Stručný popis trasy

Trasa vede po lesních, polních i zpevněných cestách. Nezbytná část bude po silnicích, většinou po méně frekventovaných.

Mimo úseku před a zejména za rozhlednou Spešov (prudký kopec, dohromady cca 700 m) je trasa sjízdná bez větších obtíží. V případě silnějších srážek bude trasa v některých úsecích svedena na silnici.

Přestože pojedeme výletním tempem a se spoustou zástávek, svojí délkou téměř 36 km a nastoupaným převýšením přibližně 1000 m není vhodná pro cyklistické nováčky. Pokud už máte pár kilometrů najeto (a nemusí jich být moc), tak určitě nebudete mít problém s délkou, převýšením ani tempem. Je možné dohodnout individuální zkrácení trasy.

Vodní zdroj Spešov

Z Dolní Lhoty se vydáme po silnici na Spešov. Mezi obcemi bude po levé ruce vidět první jímací objekt - vrt HV-202A. Na začátku Spešova odbočíme vlevo a vystoupáme po místních komunikacích k jímacímu území Spešov I a vodojemu s čerpací stanicí Spešov. Zde bude provedena první zastávka s odborným výkladem.

Vrátíme se zpět do obce a polní cestou začínající u místního hřbitova se přesuneme na silnici č. 377 v místě obchvatu Rájce - Jestřebí.

V následných úsecích se budeme pohybovat po nejvíce frekventované silnici z celé trasy. Při nájezdech na silnici vyčkejte na pokyny pořadatelů a dbejte zde zvýšené opatrnosti.

Po silnici č. 377 s vložením místních komunikací dojedeme k jímacímu území HVJ-5 - druhá zastávka. Odtud popojedeme k přejezdu na budovanou cyklostezku Jestřebí - Bořitov po které se vrátíme zpět do Jestřebí. Cestou projedeme okolo jímacích objektů HVJ-4 a HV-201

Vodní zdroj Lažany

Z Jestřebí začneme stoupat po místní komunikaci (žlutá turistická značka) a polní cestou nejdříve k Rozhledně Spešov - třetí zastávka - a dále neznačenou lesní cestou se nejprudším stoupáním dostaneme na cyklotrasu Petra Bezruče.

"Hřebenovou" cestou okolo vrchu Jedle (562 m n. m.) cyklotrasou Petra Bezruče přejedeme k Hančině studánce - čtvrtá zastávka s drobným občerstvením.

Zpevněnou, ale místy rozježděnou, lesní cestou sjedeme do Milonic na jejichž jižním okraji navštívíme úpravnu vody s čerpací stanicí Lažany - pátá zastávka.

Vrátíme se cca 3 km stejnou trasou a dále po lesní svážnici přejedeme na červenou turistickou značku, která nás lesem dovede do Hořic na jejichž začátku navštívíme vodojem Hořice - šestá zastávka.

ČOV Blansko

Z Hořic se vydáme dolů po silnici přes Olešnou na Blansko. Na hranici lesa nad Blanskem odbočíme na lesní cestu, která nás zavede, přes "Bačinu", k čistírně odpadních vod Blansko - sedmá zastávka s drobným občerstvením a možností použít toalety.

Krátkým ostrým výjezdem se vrátíme na silnici Olešná - Blansko po níž s násleným využitím místních komunikací sjedeme k nádraží Blansko - město. Odtud kolem kolejí dojedeme na silnici Blansko - Dolní Lhota po které dojedeme zpět do Restaurace "U Filků" - cíle naší cyklovyjížďky.

 

Zde nás čeká malé občerstvení a jednoduchý slosovatelný kvíz o drobné ceny, z vědomostí získaných v průběhu akce.

 

ZOBRAZIT TRASU NA MAPĚ

Pro příznivce GPS techniky: Trasa v GPX (kliknout pravým myšítkem => "Uložit odkaz jako ...").

... jezdím na vodu ... obrázek ... jezdím na vodu ... obrázek ... jezdím na vodu ... obrázek ... jezdím na vodu ... obrázek ... jezdím na vodu ...